Kategorie
Biznes

Firestarters – Global Quest – Start i podsumowanie 1/8

Czas wrócić do bloga. A dlaczego, bo “Właśnieteraz” wystartowałem w wyzwaniu “Global Quest” w społeczności Firestarters. Pomyślałem, że od globalnego biznesu i pierwszego miliona dzieli mnie tylko jedna decyzja – start w wyzwaniu. Nigdy nie będzie lepszego czasu. Wymówki idą do kosza i mimo sporej ilości niewiadomych, postanowiłem, że będę się uczył wszystkiego w trakcie.

Czas zatem na pierwsze (1/8) podsumowanie.

Wyzwania pierwszego tygodnia.

Kwestie księgowe i rozliczenie w obcej walucie. Na live z Grzegorzem z Mazuko dowiedziałem się, że jest coś takiego jak faktura OSS. Zgodnie z prawem przedsiębiorca, który sprzedaje swoje usługi i towary poza teren Polski do klientów z Unii Europejskiej ma obowiązek zarejestrowania się do VAT w kraju, do którego sprzedaje. Jednak można uniknąć (legalnie) obowiązku rejestracji do VAT za granicą, dzięki OSS (One Stop Shop). Po więcej szczegółów odsyłam do bloga inFakt (system do księgowości online, z którego korzystam od początku prowadzenia JDG).

W aplikacji inFakt mogę bez problemu wystawić fakturę OSS. Jest też dostępne API, więc pewnie kwestie automatyzacji przy wystawianiu faktur nie będą takie trudne (czas pokaże – to wyzwanie na kolejne tygodnie).

Czego jeszcze nie wiem w kwestiach formalnych, to czy muszę otworzyć firmowe konto walutowe (pewnie tak – do ustalenia w kolejnym tygodniu)?

W takim razie co to będzie za biznes?

Quest będzie trwał 2 miesiące. Długo się zastanawiałem na czym mógłbym w tak krótki czasie zarobić choćby $. Acha, jednym z warunków jest przychód w obcej walucie, w PLN się nie liczy do ostatecznego wyniku. Maksymalne koszty to 500 EUR. Zysk można reinwestować.

Dobra, do rzeczy, ten biznes to płatny Newsletter o web performance. Od kilku lat pracuję w e-commerce i wiem, że poprawa tego czynnika bezpośrednio przekłada się na CX (Customer Experience), a w konsekwencji na większą konwersję (CR – Conversion Rate), mówiąc po ludzku na przychód.

Na web performance wpływa wiele czynników. Optymalizować można i trzeba (prawie)wszystko. Od wielkości grafik do wagi plików js czy css. Temat rzeka i zamierzam pokazać przedsiębiorcom jak się z nim zmierzyć.

Plan na ten tydzień:

  1. Kwestie formalne (faktury OSS, walutowe konto firmowe). Resarch w sieci i konsultacje z księgowymi.
  2. Zakup domeny.
  3. Zbieranie materiałów do newslettera.
  4. Wybór i zakup narzędzia do obsługi newslettera.
  5. Landing Page z zapisem do newslettera.

Podsumowanie finansowe:

Koszty tydzień 1: 0 zł
Przychody tydzień 1: 0 zł

Koszty global: 0 zł
Przychody global: 0 zł

Kolejne podsumowanie za tydzień. Stay tuned.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *